Леон: Светски познато Фукоово клатно
Фуко је 1851. године представио свој најпознатији изум – клатно које демонстрира ротацију Земље око своје осе. Иако је исту експерименталну поставку користио Винћенцо Вивиани ( итал. Vincenzo Viviani), она је постала широко позната јавности тек по Фукоовом раду. Идеју за реализацију овог експеримента Фуко је добио док је радио на клатну за прављење сата намењеног контроли телескопа. Прве експерименте је извео у подруму свог париског дома, причвршћујући за свод челичну жицу дугу два метра о коју је обесио бронзану куглу од пет килограма. Кључно је било слободно вешање, које је омогућавало да се раван осциловања клатна мења како се Земља под њим окреће. Фуко је померио куглу у страну, ка зиду, затим је „ослободио“ – и гле! После нешто времена уочио је ротацију равни у којој осцилује клатно за неколико степени. Какав закључак се може извући из овог запажања? Само један: Земља се врти! Касније исте ноћи, Фуко је описао ово сјајно откриће.
Убрзо је приступио реализацији поставке у Париској Опсерваторији, са клатном чија је дужина 11 m. После великог броја експеримената, у поруци коју је упутио Париској академији наука, формулисао је тачан закон ротације равни осциловања клатна у зависности географске ширине места посматрања. Након месец дана окупио је академике у Париској Опсерваторији и приказао им свој резултат. На захтев будућег цара, Наполеона III, експеримент је постављен у Пантеону – архитектонско-историјском споменику Париза. Тада је кугла сачињена од олова и обложена бронзом, обешена испод саме куполе зграде, тежила 28 кг, а дужина челичне жице била је 67 m. На поду, испод носача клатна, постављена је кружна ограда пречника шест метара, унутар које је сипан песак, тако да је клатно могло да оставља траг приликом приликом осциловања. Клатно је направило једну пуну осцилацију за 16,4 секунде и са сваком новом пуном осцилацијом одступало од претходног трага у песку за 3 mm, тако да се у једном сату осцилаторна раван променила за готово 11, а после 32 сата извршила је пун круг (потпуни обртај). Тако је Фуко потврдио да се Земља врти око своје осе.
Експеримент је изазвао сензацију и код научника и у популистичким круговима, а Фукоова клатна постављена су у великим градовима широм Европе и Америке привлачећи, масовно, публику.
За живота Леона Фукоа, у Паризу је изграђено још једно велико клатно названо по њему. Приказано је на париској изложби 1855. Осцилације овог клатна подржавао је специјални електромагнетни уређај који је такође изумео Фуко.